پازن سرویسی برای طراحی آسان وب سایت


subdomain vs subdirectory


ساب دامین ها یا ساب دایرکتوری ها، کدام یک برای سئو سایت بهتر می باشند؟

آدرس ها و navigation ها از یک سایت برای جستجوگرها مهم می باشند، اما عناصر ساختار سایت که SEO را تحت تاثیر قرار می دهند به اینجا ختم نمی شود. به عنوان مثال، زیر دامنه ها و زیر دایرکتوری ها. تفاوت های زیادی بین این دو وجود دارد که بسیار مهم می باشند که کدام یک را برای وب سایت خود استفاده نمایید که در سئو سایت نتیجه مثبتی بگذارد.
 
تفاوت بین ساب دامین با ساب دایرکتوری
قبل از ذکر کردن مزایا و معایب ساب دامین ها و ساب دایرکتوری ها برای جستجوگرها اجازه دهید تفاوت ها بین آن دو را بیان کنیم.
 
ساب دامین ها
هنگام استفاده از ساب دامین ها آدرس دامنه شبیه زیر می باشد:
subdomain.domain.com
 
توجه داشته باشید که، ساب دامین، بخشی از دامنه اصلی خود است. محتویات این بخش از دامنه اصلی جدا می باشد. از ساب دامین ها می توان برای وبلاگ یا انجمن یک وب سایت استفاده کرد و بر روی یک دامنه فرعی قرار گیرند.
به طور مثال: 
ساب دامین برای وبلاگ یک سایت کسب و کار:  blog.companysite.com
ساب دامین برای انجمن یک وب سایت:   forum.contentsite.com
 
ساب دایرکتوری ها
بر خلاف ساب دامین ها، ساب دایرکتوری ها قبل از نام دامنه قرار می گیرند. به این شکل:
domain.com/subdirectory
 
تفاوت تاثیر ساب دومین و ساب دایرکتوری در سئو سایت ، فراتر از املاء انهاست و به نوع محتوا مرتبط است . قاعده ای که مشخص کند چه زمانی از ساب دومین و کی از ساب دایرکتوری در طراحی وب سایت استفاده کنیم نیست ، اما اساسا اگر محتوا(مطلب) ارزش مجزا شدن در یک سایت دیگر را داشته باشد از ساب دومین استفاده می کنیم . اگر آن مطلب تفاوت چندانی با محتوای اصلی سایت نداشته باشد از ساب دایرکتوری استفاده میکنیم . مثلا اگر یک بلاگ درباره طراحی وب سایت دارید برای مطالب آموزشی و هنری و … سایت می توان از چند ساب دایرکتوری استفاده کرد ، اما برای فروش قالب و طرح از یک دامنه مجزا استفاده کنید .
 
subdomain vs subdirectory
 
مزایا استفاده از ساب دامین در سئو سایت
برای مقایسه ساب دامین و ساب دایرکتوری در سئو سایت به عوامل بسیاری احتاج داریم که بگوییم کدام یک برای سئو بهتر است؟
 
یکی از مزایای ساب دامین در سئو سایت این می باشد که می توان برای یک کلمه کلیدی چندین صفحه داشت. معمولا گوگل نتایج جست و جو را به ازای هر دامنه محدود می کند ، مگر اینکه ان مطلب خیلی مرتبط باشد اما این در مورد ساب دومین ها صادق نیست . به عبارت دیگر ، اگر یک دامنه با چند زیر فهرست و ۱۰ نتیجه مرتبط دارید ، گوگل تقریبا ۲ یا ۳ از نتیجه ها را نشان می دهد ؛ اما اگر ۵ زیردامنه داشته باشید ، ۲ یا ۳ نتیجه به ازای هر زیردامنه نمایش داده می شود . اما این را یک امتیاز تلقی نکند و سعی بر فریب گوگل با زیردامنه نکنید ، ممکن است اینکار عمل نکند و وقتتان تلف شود .
 
یکی دیگر از مزیت های ساب دامین ها برای جستجوگرها این است که می توان کلمه کلیدی را به عنوان ساب دامین استفاده کنید.  به طور مثال در یک وب سایت شرکت طراحی سایت که در آن مطالب مرتبط با طراحی سایت قرار می گیرد با دامنه  paazen.com وجود دارد. حال اگر بخواهد این شرکت قسمت آموزشی داشته باشد و در آن مطالب سئو را قرار دهد می تواند از ساب دامین  seo.paazen.com استفاده نماید که در واقع از کلمه کلیدی نیز در ساب دامین آن استفاده کرده است.
 
 
معایب ساب دامین در سئو سایت
معایب ساب دامین ها در سئو بسیار محسوس هستند. به عنوان مثال، مدیریت و تنظیم ساب دامین ها سخت تر و دشوارتر هستند.
 
نقطه ضعف دیگر این است که زیر دامنه همیشه معیارهای دامنه اصلی را به ارث نمی برند چرا که برای گوگل هر دو کاملا به هم مرتبط نیستند.  به طور مثال اگر رتبه دامنه 5 باشد ممکن است رتبه ساب دومین ۰ باشد. ولی این دلیل نمی شود که از ساب دامین استفاده نکنیم.
 
 
مزایای ساب دایرکتوری ها در سئو سایت
اگر شما انتظار یک لیست دراز از مزایای SEO از ساب دایرکتوری ها را دارید، هیچ لیستی وجود ندارد. چرا که اساسا ساب دایرکتوری ها تنها دو مزیت دارند.
 
اول این که، همانند ساب دامین ها می توانند کلمات کلیدی را در url خود داشته باشند. 
دوم این که از دامین اصلی ارث بری می کنند و احتیاجی نیست برای آن سئو و بهینه سازی سایت را جداگانه انجام داد.
 
معایب ساب دایرکتوری ها در سئو سایت
نقطه ضعف اصلی SEO از ساب دایرکتوری ها این است که آنها نمایش نتایج جست و جو را محدود می کنند. در حالی که نتایج با صفحاتی از سایت شما کاملا مرتبط می باشد . همان طور که گفته شد ، گوگل نمایش نتایج را برای هر دامنه به ۲ یا ۳ نتیجه محدود می کند ، بنابراین اگر تعداد مطالب مرتبط بیشتری وجود داشته باشد انها نمایش داده نمی شوند .
 
چه زمانی از ساب دامین ها و چه زمانی از ساب دایرکتوری ها استفاده کنم؟
 
subdomain vs subdirectory

 
از ساب دامین ها برای موضوعات گسترده تر استفاده نمایید. یعنی اگر شما یک سایت سلامت دارید، بهتر است برای هر گروه ازبیماری ها (یعنی قلبی عروقی، تنفسی، و غیره) یک ساب دامین ایجاد نمایید و  برای تفکیک هر بخش از بیماری ها یک ساب دایرکتوری ایجاد نمایید.
 
البته، این توصیه ها فقط به طور کلی هستند و شما خود برای وب سایت خود تصمیم بگیرید که از چه چیزی استفاده نماید.
 
امیدوارم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.
 
منبع: webconfs
مترجم: سید سعید موسوی زاهد
 
 
تعداد بازدید مطلب : 5579
تاریخ ایجاد:1394/07/05,23:03|
برچسب ها
مطالب مرتبط
فرستنده:سحر
نظر :
خیلی ممنون

نام
 
نظر
حداکثر 1024 کاراکتر

 
کد امنیتی

 


اصفهان :  34477008-031
پاسخ گویی :
09134477008 - 09134476008
- 09134475008
اصفهان :  خیابان چهار باغ خواجو، کوچه شهیدان هاشمی، پلاک 405  مراجعه حضوری فقط با هماهنگی قبلی

پیامک : 10007008
ایمیل:info@see.co.ir

پاسخگویی تلفنی و حضوری : شنبه الی چهارشنبه، ساعت 8:00 الی 14:00

درخصوص سوالات فنی و یا نیاز به بخش پشتیبانی شرکت، در ساعات غیر کاری جهت پاسخگویی سریع تر و دقیق تر خواهشمند است از بخش مدیریت سامانه خود، قسمت پشتیبانی (تیکتینگ) اقدام نمایید.
خبرنامه
  • درصورتی که تمایل دارید اخبار، مطالب آموزشی، تخفیف ها و .. سامانه پازن برای شما ارسال شود ایمیل خود را در وارد نمائید


با دنبال کردن ما در شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام علاوه بر مطالب کلیدی آموزشی، از کد های تخفیف و اطلاع رسانی های سامانه لحظه ای مطلع شوید.
 

 کانال سایت ساز پازن در تلگرام   صفحه سایت ساز پازن در اینستاگرام    کانال پازن در شبکه ویدئویی آپارت